Balkan Günlüğü Gazetesi
 » 
20 Nisan Önemli bir Gün
a aa
04 Nisan 2014 9:56
Prof. Dr. Ata Atun
Prof. Dr. Ata Atun 20 Nisan Önemli bir Gün

EOKA’nın 59. kuruluş yıl dönümüydü. EOKA’nın Türkçe açılımı “Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü” veya “Kıbrıs Mücadelesinin Milli Örgütü.)

Rumlar hala daha EOKA’nın kuruluşunu coşkuyla kutluyorlar ve hala ELAM gibi “Türk Düşmanı” kuruluşlar Kıbrıs’ın güneyinde faaliyette ve taraftar bulabiliyor. Keşke EOKA kurulmamış olsaydı. Keşke bu kadar kan akmasaydı, keşke bu kadar çok şehit ve kayıp vermeseydik, keşke 10 yıl süren bir soykırım yaşamasaydık. EOKA’nın adayı kana bulamaktan, adanın bölünmesine yol açmaktan ve Kıbrıs Türk halkı ile Kıbrıs Rum halkının arasını açmaktan öteye bir icraatı olmadı. Masum İngiliz kadınlarını, sivillerini ve çocuklarını, yolda yürürlerken arkadan sessizce yaklaşıp kalleşce vurmaktan öteye, masum ve savunmasız Türkleri yollardan, tarlalardan veya da işyerlerinden toplayıp acımasızca öldürmekten başka bir kahramanlıkları da olmadı EOKA’cıların.

Aradan neredeyse 60 yıla yakın bir zaman geçti. Adada asırlardır yaşayan iki halkın arasının açılmasına ve kanlı çarpışmalara neden olan bu lanet ruhun artık adadan uzaklaştırılması lazım. Bu ruh o denli beyinleri zehirleyici ki, bir konferans vermek üzere Limasol’a giden 2. Cumhurbaşkanımıza bile saldırmaktan geri bırakmıyor etkisi altına aldıklarını.

 

GÜZEL BİR GÜN

 

Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V) doğum günü…

Hicri takvime göre Rebiülevvel’in 12. Pazartesi’si gününün gecesi,  Miladi takvime göre de 571 yılının 20 Nisan gecesi doğmuştur Peygamberimiz.

Hıristiyan Ortodoks olan Kıbrıslı Rumların ve tüm Hıristiyanların ise paskalyasıdır 20 Nisan günü. Paskalya, Hıristiyanlık’taki en eski ve en önemli bayramdır. Hıristiyanlara göre Hazreti İsa, çarmıha gerildikten sonraki 3. günde dirilmiştir. Adada yaşayan iki halkın dini liderlerini bir araya getirerek adaya barışın gelmesine dini liderlerin de katkı koyması için çabalayan KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, iki halkın ortak dini kutlama günü olan 20 Nisan için çok güzel, güzel olduğu kadar da barışa katkı koyacak bir girişimde bulundu. 20 Nisan günü Peygamberimizin doğum gününü, Larnaka’daki kutsal mabedimiz olan Hala Sultan Tekkesinde duaları ile kutlamak isteyen KKTC vatandaşlarının, doğum yerlerine bakılmaksızın otobüslerle, BM rehberliğinde Hala Sultan Tekkesine gitmeleri karşılığında Rumların da Karpaz Burnunda yer alan Havari Andreas, Rumca adı ile Apostolos Andreas Manastırında Paskalyalarını kutlaması önerisini Başpiskopos II. Hrisostomos’a iletmiş durumda. Rum Yönetimi bu konuda bağnazlık yapmazsa, adaya barışın gelmesi yönünde güzel bir adım daha atılmış olacak. Dini liderlerin barışa yönelik görüşmelerinin meyvelerinden bir tanesini birkaç gün evvel aldık. Limasol kentinde konferans vermekte olan 2. Cumhurbaşkanımıza ELAM örgütü tarafından yapılan saldırıyı, bugüne değin Türk düşmanlığı bayrağını elden bırakmayan Rum Ortodoks Kilisesi Başı Başpiskopos II. Hrisostomos’un kınaması çok büyük gelişme. Bunun ötesinde II. Hrisostomos’un, son birkaç aydır Türkiye ve Kıbrıslı Türkler aleyhinde konuşmaması ise belli ki bu girişimin iyi sonuçlara yol açacağıdır.

 

344 total views, 1 views today

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.

YAZARLAR

baslik